METODIKA pro přemísťování včelstev

 

METODIKA pro přemísťování včelstev



Tato metodika je vnitřním opatřením Českého svazu včelařů. Jejím cílem je vyjádřit základní a objektivní podmínky a předpoklady pro přemisťování včelstev a přijmout doporučení pro postup členů a orgánů ČSV při organizování a uskutečňování této činnosti. Vychází ze současné a předpokládané situace v zemědělství a lesnictví charakterizované především:

— zásadními změnami vlastnických vztahů k zemědělské a lesní půdě a s tím souvisejícími změnami provozování zejména zemědělské výroby

— stagnací zájmu zemědělců na přísun včelstev k opylování zemědělských kultur včelami za úplatu.

Je třeba přihlédnout také k dobrovolnosti členství chovatelů včel v ČSV i k tomu, že vlastní přemísťování včel nelze v rámci ČSV řešit direktivním způsobem.



Právní úprava umísťování a přemísťování včelstev

Chovatelům včel je známo, že náš právní řád nemá komplexní speciální právní úpravu chovu včel a proto je potřeba se řídit stávajícími právními předpisy, kterými jsou především:

— zákon 40/64 Sb. — občanský zákoník ve znění pozdějších předpisů

— zákon 87/87 Sb. — o veterinární péči (úplné znění Z 215/92 Sb.)

— vyhl. 108/87 Sb. — o působnosti orgánů veterinární péče ČR (úplné znění Z 475/91 Sb.)

— vyhl. 117/87 Sb. — o péči o zdraví zvířat

—vyhl. 37/63 Sb. — o ochraně včel při hubení škůdců přípravky na ochranu rostlin (ve znění vyhl. 35/78 Sb.)

— zákon 50/76 Sb. — o územním plánování a stavebním řádu ve znění pozdějších předpisů

— vyhl. 85/76 Sb. — o podrobnější úpravě územního řízeni a stavebního řádu

— předpisy pro provoz vozidel po silničních komunikacích apod.



Ve vztahu k povinnostem a právům členů ČSV se chovatelé řídí také:

— Stanovami ČSV;

— Statutem Svépomocného fondu.



Při chovu včel i při jejich přemísťování je potřeba dodržovat též morální normy pro soužití mezi občany a pro dobré vztahy mezi chovateli včel.

Přesun včelstev můžeme s ohledem na jeho účel členit na přemísťování včelstev na trvalé stanoviště a kočování se včelstvy za účelem využiti zdrojů snůšky nebo pro opylení hmyzomilných rostlin,



A) Umísťování a přemísťování včelstev na trvalé stanoviště

Za trvalé stanoviště považujeme takové stanoviště včelstev, na které jsou včelstva umisťována za účelem provozování chovu včel pro dlouhodobější využití zdrojů snůšky nebo opylování v okolí.



V tomto případě je chovatel povinen dodržovat zejména tato ustanovení a zásady:

1. před přemístěním včelstev na stanoviště:

a) získat průkazný souhlas vlastníka popř. uživatele pozemku k umístění včelstev, jestliže je stanoviště zřizováno na cizím pozemku,

b) posoudit umístěni stanoviště též s ohledem na možnost obtěžování včelami nad míru přirozenou poměrům,

c) dodržet postup podle ustanovení stavebních předpisů v případě, že součástí stanoviště má být stavba,

d) vyžádat si veterinární osvědčení pro přemístění včel, jestliže se jedná o přemístění mimo obvod obce, které je souhlasem k přemístění, ve lhůtě čtyř týdnů před předpokládaným přemístěním (§ 15—16 vyhl. 117/87 Sb.), a to u místně příslušného orgánu veterinární správy, kterým je okresní nebo městská veterinární správa pro obvod, ze kterého mají být včelstva přemístěna (§ 9 zák. 475/91 Sb.).

2. po umístění včelstev na trvalém stanovišti:

a) při přemístění včelstev mimo území okresu je chovatel povinen neprodleně uvědomit příslušný orgán veterinární péče podle místa nového stanoviště včel o jejich přemístění a na požádání předložit veterinární osvědčeni (§ 16 vyhl. 117/87 Sb.),

b) každoročně do 25. března oznámit místně příslušnému obecnímu úřadu umístění trvalého stanoviště včel (vyhl. 35/7 8 Sb.),

c) zaregistrovat včelstva umístěná na stanovišti mimo obvod ZO ve které je člen veden v členské evidenci u místně příslušné ZO podle místa nového stanoviště včelstev (Stanovy ČSV a statut Svépomocneho fondu),

d) upozornit vhodným způsobem (např. vyvěšením žlutého rovnostranného trojúhelníku o délce stran 1 m ve svislé poloze) na stanoviště včel, je-li mimo zastavěnou část obce.



B)Kočování se včelstvy za účelem využití zdrojů snůšky nebo pro opylení hmyzomilných rostlin

Za přechodné (kočovné) stanoviště včelstev považujeme takové stanoviště, na které jsou včelstva přesouvána a umísťována přechodně za účelem využiti jedné nebo více navazujících snůšek nebo pro opylení hmyzomilných rostlin v jednom vegetačním období.

V tomto případě je chovatel včel povinen dodržovat především tato ustanovení a zásady:

1. před přemístěním včelstev na kočovné stanoviště:

a) splnit povinnosti popř. opatření uvedená v předchozí stati A /bod 1/písm. a, b, d,

b) posoudit s ohledem na konkrétní podmínky vhodnost kočovného stanoviště s ohledem na místní chovatele včel nebo další kočující včelaře, zpravidla v součinnosti s příslušnou ZO,

c) oznámit alespoň pět dní před přemistěním včelstev kočovné stanoviště obecnímu úřadu do jehož obvodu mají být včelstva přemístěna a tuto skutečnost obdobně oznámit též obecnímu úřadu v jehož obvodu se nachází stanoviště, ze kterého budou včelstva přemísťována. Toto oznámení je možno provést prostřednictvím příslušných včelařských důvěrníků (§ 8 vyhl. 35/78 Sb.).

2. po přemístění včelstev na kočovné stanoviště:

a) upozornit vhodným způsobem, v souvislosti s hubením škůdců přípravky na ochranu rostlin podle výše uvedené vyhlášky, na stanoviště včel obdobně, jako při umisťování včelstev na trvalém stanovišti,

b) dodržovat případná veterinární opatření uložená pro obvod v němž se nachází kočovné stanoviště, o kterých byl vyrozuměn.

3. před přesunutím včelstev z kočovného stanoviště:

a) splnit oznamovací povinnost uvedenou v této stati bod 1 (písm. c) ve vztahu k obecnímu úřadu v jehož obvodu se nachází kočovné stanoviště, ze kterého budou včelstva přemísťována a k obecnímu úřadu, ve kterém bude trvalé nebo kočovné stanoviště přemísťovaných včelstev,

b) na jiné než původní stanoviště včelstev přesouvat včelstva z kočovného stanoviště rovněž jen po obdržení příslušného veterinárního osvědčení, jestliže v předchozím veterinárním osvědčení nebyl takový přesun potvrzen.



C) Organizování kočování

Z textu a ustanovení uvedených v předchozích statích vyplývá řada závazných povinností chovatelů včel též při kočování se včelstvy, jejichž splnění může být pro jednotlivé chovatele časově náročné, přičemž většinou by měla být zajištěna i jejich prokazatelnost. S přihlédnutím k těmto skutečnostem a pro možnost společného zajišťování výše uvedených povinnosti a také pro řešení problematiky vzájemných vztahů mezi chovateli včel při kočování je účelné, organizaci kočování zajišťovat prostřednictvím pastevních (nebo kočovných) komisí OV ČSV v součinnosti s pastevními referenty příslušných ZO ČSV, tímto doporučeným postupem:

1. Zájemci o kočováni, zejména ti chovatelé včel, kteří chtějí kočovat mimo obvod obce v němž mají trvalé stanoviště včelstev, se přihlásí u své základní organizace popř. u ZO, ve které mají registrována včelstva s uvedením místa a plodiny, ke které mají zájem kočovat, a to v doporučeném termínu do konce měsíce února.

2. Základní organizace zpracují přehledy zájemců o kočování a předají je, nejlépe spolu s vyplněnými tiskopisy kočovných průkazů, v doporučeném termínu do 15. března příslušnému OV ČSV.

3. Základní organizace zajistí souhrnně za všechny kočovníky splnění oznamovací povinnosti odsunutí včelstev, příslušnému obecnímu úřadu, jestliže to bylo s kočovníky dohodnuto.

4. Pastevní komise OV ČSV:

a) vypracovává přehled o možnostech kočováni k zemědělským plodinám,

b) usiluje o zajištění smluvního přísunu včelstev se zemědělci za účelem opylování za úplatu,

c) provádí podle předaných přehledů rovnoměrné rozděleni kočovných stanovišť jednotlivým kočovníkům,

d) zajistí vyplnění kočovných průkazů, v případě, že nebylo provedeno již ZO,

e) zajistí kočovníkům vydání veterinárního osvědčení (potvrzení kočovného průkazu) příslušným orgánem veterinární správy,

f) zajistí přímo nebo prostřednictvím příslušných ZO splnění oznamovací povinnosti o přísunu včelstev na kočovné stanoviště, příslušnému obecnímu úřadu, pokud to bylo s kočovníky, popř. s příslušnými ZO dohodnuto. To se týká i oznamovací povinnosti při odsunu včelstev z kočovného stanoviště.

5. Náklady spojené s činností pastevní komise při organizaci a zajišťování kočování nad rámec její běžné činnosti hradí kočovníci, pro které bylo kočování organizováno. Za tímto účelem sestaví OV ČSV přehled předpokládaných výdajů na kočování, stanoví poplatek za organizování kočování zásadně na včelstvo a tyto příjmy a výdaje zahrne do svého rozpočtu. Obdobným způsobem může postupovat i ZO.

6. V případě, že byl zajištěn smluvní přísun včelstev k opylení zemědělských rostlin za úplatu, zajistí OV ČSV jeho vyúčtování příslušnému objednavateli a po její úhradě vyplacení kočovníkům podle předem dojednaného postupu a podmínek.



D) Závěr

Jak vyplývá z nadpisu a z úvodu této metodiky, je možno zejména stať C této metodiky, která pojednává o organizaci kočování, považovat za doporučený návod, který je možno v rámci samostatnosti a pravomoci OV ČSV, popř. ZO ČSV dopracovat, konkretizovat nebo upravit na místní situaci a podmínky. Přitom musí být vždy zabezpečen soulad s obecně závaznými právními předpisy a splnění povinností, které při přesunu a umísťování včelstev ukládají.

V této souvislosti je účelné, aby OV ČSV (ZO) za tímto účelem rozhodl, zda se bude při organizováni kočování řídit touto metodikou s uvedením případného vlastního postupu a stanovil, že přijaté rozhodnutí je závazné

a jeho plněni ze strany kočovníků podmínkou pro zařazení do přehledu kočovníků, pro které je kočování organizováno. Upozorňujeme, že osvědčení pro přemístění včelstev platí pouze od okresní nebo městské státní veterinární správy, nikoliv od soukromých veterinářů.



Komise pro pastvu Českého svazu včelařů