O medu
 
 Všechny klady medu a tipy, jak je využít
 
Informací o pozitivních účincích medu nikdy dost – nikdy totiž nevíme vše o tom, jak působí na naše tělo, kdy pomáhá a jak jej využít v kuchyni? Připravili
jsme pro vás souhrn těch nejdůležitějších rad, triků a nápadů.
 
 
Medové potěšení´

Slaďoučká, hustá a lepkavá zlatohnědá dobrota, kterou vyrábějí včelky. To je med, jak jej známe. Může být z nektaru květů, stromů, rostlin nebo i z výměšků hmyzu. Je energeticky velmi bohatý, protože je hutnou směsí jednoduchých cukrů, vody a dalších složek. Má také ojedinělou chuť, kvůli níž ho lidé upřednostňují před cukrem.

Ovšem zde pozor. Med je sice méně kalorický, ale na lžíci je hustší, a tím má tudíž větší hmotnost. Prostě není lžička cukru jako lžička medu! Proto nám jej k oslazení čaje či pokrmu postačí mnohem méně.
Co všechno med skrývá?

Med má bohaté složení mnoha prospěšných látek, obsahuje vitamíny A, C, D, K, E a některé ze skupiny B. Rovněž minerály jako vápník, železo, draslík, hořčík, fosfor, sodík a křemík. A to není ještě vše.

Najdete v něm ještě éterické oleje, pyl, mateří kašičku a aminokyseliny. Když se to vezme kolem a kolem – je to úžasný mix pro zdraví.
Med- zlatavá sladká pochoutka s mnoha skvělými vlastnostmi a účinky.
Účinky medu na člověka

V lidském těle působí antibakteriálně a antisepticky, což je způsobeno nízkou aktivitou vody v medu a vysokým obsahem cukru. Tím vzniká proces zvaný osmolýza (tj. zničení buňky destrukcí její buněčné membrány). Med je tudíž takovým přírodním antibiotikem. Též vylaďuje krevní tlak, posiluje srdce a detoxikuje organismus. Také skvěle pomáhá při dýchacích potížích, protože odhleňuje.

Med je překvapivě i mírným sedativem. Také pomáhá na nespavost, stres, blahodárně působí na deprese, nervy, preventivně i na některé druhy rakoviny. Celkově působí regeneračně na mnohé vnitřní orgány jako například játra, žlučník a cévy. A mateří kašička je výborný prostředek proti únavě.
Je to jedinečná potravina

Med se nekazí, maximálně může při dlouhodobém skladování zcukernatět, což ale není na závadu kvalitě medu. Jeho zahřátím se cukr znovu rozpustí. Dosáhnete toho tak, že sklenici medu ponoříte do trochy vody v kastrolku, který pomalým varem zahříváte.

Med má také v kombinaci s některými jinými potravinami zesilující účinek na zdraví, obzvláště v kombinaci se skořicí je překvapivě účinný.
Pampeliškový med je alternativou klasického. Tipy a triky, jak využít med:
 
 


V kuchyni se med hodí nejen jako lahodná potravina do mnoha pokrmů, ale může být i sladkou první pomocí ve zdraví.
Na bolení v krku pomůžou 2 lžíce medu rozpuštěné ve sklenici horké vody se šťávou z půlky citronu.
Všechno sladké stimuluje mozek k tvorbě endorfinů, tj. přirozených látek proti bolesti. Stejně tak i med.
Lžíce medu a lžička mleté skořice smíchaná a namazaná na chleba místo džemu nebo marmelády snižuje hladinu cholesterolu v krvi a cévách a chrání před infarktem.
Na artritidu působí, když denně – ráno a večer – vypijete jeden šálek horké vody s 2 lžičkami medu a 1malou lžičkou skořice. Pomáhá to i na chronickou artritidu.
Na infekce močového měchýře je dobré rozpustit 2 lžíce medu a 1 lžičku skořice ve sklenici vlažné vody a vypít.
Při bolesti zubů smíchejte 1 lžíci skořice a 5 lžic medu. Zkuste třikrát potřít bolavý zub a bolest by měla zmizet.
Na snížení cholesterolu zkuste 2 lžíce medu a 3 čajové lžičky skořice, smíchané s 2 dl horké vody.
Při nachlazení a chřipce postačí užívat 3x denně 1 lžíci vlažného medu s 1/4 lžičky mleté skořice po dobu 3 dnů. Tím se vyléčí nachlazení, chronický kašel a pročistí průdušky.
Potíže se žaludkem a plynatost 1 lžička skořice a 2 lžíce medu podávaná před jídlem.
K posílení imunitního systému je dobré užívání 1 lžíce medu a 1 lžičky mleté skořice pravidelně 1x denně, tak chrání tělo před viry a bakteriemi a brání útokům virových infekcí.
 
 
 
Med působí i na dlouhověkost - čaj vyrobený z medu a skořice, je-li popíjen pravidelné, prodlužuje věk.
Vezměte 4 lžíce medu, 1 lžíci skořice a uvařte jako čaj spolu se 3 šálky vody. Popíjejte 1/4 šálku 3x denně. Udržuje hebkou kůži.
Na vyrážky a kožní infekce jsou pro změnu 3 lžíce medu a 1 lžička skořice smíchaná v pastu. Tím se potírá postižené místo před spaním a ráno se smyje teplou vodou. Může se překrýt lehkou gázou.
I na linii pomáhá med se skořicí. Denně ráno 1/2 hodiny před snídaní na lačný žaludek a večer před spaním vypijte horký šálek vody s 1 lžící medu a 1 lžičkou skořice. Pravidelné užívání brání usazování tuku.
K prevenci rakoviny bychom měli užívat lžíci medu a lžíci skořice měsíc cca 3x denně.
Na chronickou únavu pomáhá mlsat 3 - 5x denně lžíci medu a malou lžičku skořice smíchané s vodou.
A nakonec zápach z úst – ten vyřeší kloktání 1 lžíce medu a lžíce skořice smíchané s horkou vodou.
 
Kryslalizace medu

Krystalizace medu je změna z tekutého medu na med tuhý, který má oproti původnímu tekutému medu v sobě krystalky. Je to přirozený proces, který není známkou kvality. Dříve zkrystalizuje med s vyšším obsahem glukózy (hroznový cukr) - řepkový, květový, a později krystalizuje med s nižším obsahem glukózy - medovicový, akátový.

Chceme-li ze zkrystalizovaného medu udělat zase med tekutý, tak jej můžeme napastovat, anebo rozehřát ve vodní lázni, tak aby teplota medu nepřekročila 45 °C, jinak by došlo ke zničení enzymů a dalších látek.
Skladování medu

Med skladujeme výhradně v uzavřeném skleněném obalu, v suché, tmavé místnosti s teplotou do 25 °C, relativní vlhkost max. 75 %, bez slunečních paprsků.
Medové zoubky

Kazí se zuby při konzumaci medu? Odpověď zní, ne! Zuby se kazí jen při konzumaci rafinovaného cukru, tedy sacharózy. Ten totiž neobsahuje důležité látky, jako je vápník, hořčík, ad., a proto se tyto látky musí odebírat z nejbližšího zdroje, čili ze zubů, protože je potřebuje ke svému štěpení. Zubní sklovina je tak oslabována a dochází ke vzniku zubního kazu. Med naopak látky na štěpení sacharózy obsahuje a hlavně je tvořen z jiných cukrů, jako je glukóza a fruktóza. Navíc med působí protizánětlivě a tudíž i proti zubnímu kazu. Existuje druhý fakt, který vyvrátí, že se z medu kazí zuby. Před vynaleznutím rafinovaného, řepného cukru nebylo zapotřebí tolik zubařů, jako dnes, protože lidé si mohli osladit život pouze medem. Navíc funkci zubařů zastávali kováři, kteří zuby trhali. Těch vytrhnutých zubů ale zas až tolik nebylo.
výňatek z vyhlášky č. 76/2003 Sb.

Pro účely této vyhlášky se rozumí:

medem - potravina přírodního sacharidového charakteru, složená převážně z glukózy, fruktózy, organických kyselin, enzymů a pevných částic zachycených při sběru sladkých šťáv květů rostlin (nektar), výměšků hmyzu na povrchu rostlin (medovice), nebo na živých částech rostlin včelami (Apis mellifera), které sbírají, přetvářejí, kombinují se svými specifickými látkami, uskladňují a nechávají dehydratovat a zrát v plástech,

medem květovým (nektarovým) - med pocházející zejména z nektaru květů,

medem medovicovým - med pocházející zejména z výměšků hmyzu (Hemiptera) sajícího z rostlin na živých částech rostlin nebo ze sekretů živých částí rostlin,

pastovým medem - med, který byl po získání upraven do pastovité konzistence a je tvořen směsí jemných krystalů,

vytočeným medem - med získaný odstřeďováním odvíčkovaných bezplodových plástů,

plástečkovým medem - med uložený a zavíčkovaný včelami do bezplodových plástů čerstvě postavených na mezistěnách vyrobených výhradně ze včelího vosku nebo bez nich a prodávaný v uzavřených celých plástech nebo dílech takových plástů,

vykapaným medem - med získaný vykapáním odvíčkovaných bezplodových plástů,

medem s plástečky - med, který obsahuje jeden nebo více kusů plástečkového medu,

lisovaným medem - med získaný lisováním bezplodových plástů za použití mírného ohřevu do 45 °C nebo bez použití tepla,

filtrovaným medem - med, který byl po získání upraven odstraněním cizích anorganických nebo organických látek takovým způsobem, že dochází k významnému odstranění pylu,

pekařským medem (průmyslovým medem) - med určený výhradně pro průmyslové použití nebo jako složka do jiných potravin; může mít cizí příchuť nebo pach, může vykazovat počínající kvašení nebo mohl být zahřát.

Med se člení podle původu:

1. květový,

2. medovicový,

Med se člení podle způsobu získávání a úpravy:

1. vytočený med,

2. plástečkový med,

3. lisovaný med,

4. vykapaný med,

5. med s plástečky,

6. filtrovaný med,

7. pastový med.

Požadavky na jakost:

Do medu nesmí být přidány, s výjimkou jiného druhu medu, žádné jiné látky včetně přídatných látek.

Z medu nesmí být odstraněn pyl ani jakákoli jiná složka, s výjimkou případů, kdy tomu při odstraňování cizích látek, zejména filtrací, nelze zabránit.

Med, s výjimkou pekařského (průmyslového) medu, nesmí:

mít jakékoliv cizí příchutě a pachy,

začít kvasit nebo pěnit,

být zahřát do takové míry, že jeho přirozené enzymy jsou zničeny nebo se stanou neaktivní.

U medu nesmí být uměle změněna kyselost.

Filtrovaný med a pekařský (průmyslový) med nesmí být přidáván do jiných medů uvedených výše.
  1. Toto není plné znění vyhlášky č. 76/2003 Sb. ze dne 6. března 2003, kterou se stanoví požadavky pro přírodní sladidla, med, cukrovinky, kakaový prášek a směsi kakaa s cukrem, čokoládu a čokoládové bonbony, ale pouze její citace.